DOLAR

32,4679

0.21%
EURO

35,1894

0.92%
ALTIN(gr)

2.391,94

0,41%
BİST 100

10138.97

0,41%
Adalet Bakanı Tunç’tan AİHM’e FETÖ kararı tepkisi

Adalet Bakanı Tunç’tan AİHM’e FETÖ kararı tepkisi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, AİHM'in FETÖ üyesi hakkındaki kararıyla ilgili sert açıklamalarda bulundu. Bakan Tunç yaptığı açıklama, AİHM bugün açıkladığı...

ABONE OL
26 Eylül 2023 19:00
Adalet Bakanı Tunç’tan AİHM’e FETÖ kararı tepkisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haberin Devamı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bir FETÖ üyesi hakkındaki kararıyla ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu

Tunç açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“AİHM’İN İHLAL KARARI VERMESİ KABUL EDİLEMEZ”

AİHM bugün açıkladığı kararında Türk mahkemeleri tarafından yapılan yargılama sonucunda FETÖ terör örgütü üyesi olduğu tespit edilen bir kişinin yaptığı başvuruya ilişkin ihlal kararı vermiştir. İlk radde mahkemesinden, istinafa, Yargıtay’dan Anayasa Mahkemesi’ne her derecedeki yargılama makamlarımızın delilleri yeterli gördüğü bir dava hakkında, AİHM’in yetkisini aşarak kanıt incelemesi yapmak suretiyle ihlal kararı vermesi kabul edilemez.

AİHM, Moreira Ferreira v. Portekiz (No. 2) kararında da belirttiği üzere bir temyiz mahkemesi değildir. AİHM aslında, Dulaurans/Fransa, Bochan/Ukrayna (2) kararlarında Sözleşme’nin delillerin kabul edilebilirliği ya da delillerin nasıl değerlendirileceğinin milli hukukun ve milli mahkemelerin yetkisinde olduğunu belirtmişti. Bu nedenle, milli mahkemelerce yapılan hukuk kurallarının uygulanması, yorumlanması ve kanıt değerlendirmesinin kendi incelemesinin konusu olamayacağını vurgulamıştı. Ancak AİHM, bugün açıkladığı Yalçınkaya kararında bu yerleşik içtihadından ayrılmıştır.

Haberin Devamı

AİHM açıkça kanıt değerlendirmesi yapmak suretiyle yetkisini aşmış ve milli mahkemelerin hukuk kurallarının uygulanması ve kanıt değerlendirme yetkisini inceleme konusu yapmıştır. AİHM kendi içtihatlarında defalarca delilleri değerlendirme yetkisi olmadığını belirttiği halde, konu FETÖ yargılamaları olunca kanıt değerlendirme yoluna gitmiştir.

“ÜLKEMİZ, TERÖRLE MÜCADELESİNDE KARARLILIĞINI SÜRDÜRECEKTİR”

Hükümetimizce ayrıntılı bir şekilde bilgilendirildiği ve itiraz edildiği halde, hakkında Türk Yargısınca FETÖ üyeliği suçlamasından iki ayrı yakalama kararı bulunan bir kişiyi Büyük Daire duruşmasında başvuranın temsilcisi olarak kabul eden AİHM, tarafsız bir yargılama yapmayacağını en baştan belli ederek hukuka ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı bir karar vermiştir. Ülkemiz, milli mevzuata ve uluslararası yükümlülüklere müsait olarak yaptığı terörle mücadelesinde kararlılığını sürdürecektir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş