DOLAR

32,3555

0.11%
EURO

35,2726

0.69%
ALTIN(gr)

2.403,39

-0,47%
BİST 100

10165.52

-0,47%
Arabuluculuk konumunda Türkiye var

Arabuluculuk konumunda Türkiye var

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya, çatışma durmadan İsrail-Türkiye ilişkilerinin normal gündeme dönmesinin mümkün...

ABONE OL
21 Ekim 2023 07:30
Arabuluculuk konumunda Türkiye var
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haberin Devamı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sırakaya, dün bir küme gazeteciye yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi:

“İsrail’in bir siyah harekâtına kesinlikle karşıyız. 1967 sınırları içerisinde, coğrafi bütünlüğü sağlanmış olan bir Filistin devleti kurulmadan bunun çözümlenebilme ihtimalinin olmadığını anlatım ediyoruz. Sen gel 1948’de bunların toprağını önce elinden al, sonra evini elinden al, evini yık dışardan getirmiş olduğun birilerini yerleştir.

1948’den 2022’ye kadar 3 milyon 300 bin Yahudi gelmiş İsrail’e. Bu Musevileri nereye yerleştirdiniz? Sadece 1 yılda 75 bin Yahudi gelmiş İsrail’e dünyanın değişik bölgelerinden. İsrail’e Musevi vatandaşları çekmek istediğiniz siyaset belli, bunları yerleştirdiğiniz yer de belli. Batı’nın buradaki tavrını anlamak da olası değil.

Haberin Devamı

TÜRKİYE AYNI YERDE

(Türkiye’nin İsrail politikası)  Türkiye’nin dün insan merkezli, girişimci politikası neyse bugün de farklı bir noktada değil. Türkiye’den sesini çıkaran öbür ülke mi var? Bu iki ülke arasında Filistin’in kendi içerisinde Hamas’la da konuşabilen değişik gruplarla da konuşabilen biricik ülkeyiz.

SORUMLULUKLA HAREKET

Bunların arasındaki iletişimi sağlayabilecek İsrail’le Filistin arasında önümüzdeki süreçte bir arabuluculuk rolü üstlenecek konumda olan gene bir Türkiye var. Dolayısıyla biz sorumlulukla hareket etmek durumundayız. Bizim burada yapmaya çalışacağımız kesinlikle sesimizi eksiltmeyeceğiz, söylememiz gerekeni söyleyeceğiz fakat öbür tarafıyla bu sürecin ateşkese evrilmesi, sonrasında da sulh görüşmelerinin başlayabilmesi için üzerimize düşeni yapacağız. Tepkimizi ortaya koyacağız fakat bir aktivist gibi konuşma imkânımız yok.

NORMALLEŞME GÜNDEMİ

(İsrail-Türkiye ilişkilerinin normalleşme süreci) Sorunu aşmadan böyle bir gündem şu anda olası değil. Bu konu hallolmadan bizim yine normal gündemimize dönebilme ihtimalimiz yok. Bu konunun çözülmesi esastır. Mazlumun ahının göğe çıktığı bir yerde biz kalkıp İsrail dostluk grubunu Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında kurabilme ihtimalimiz yok. (Bu kere Filistin sorunu çözülebilir mi) Büyük krizlerin olduğu yerlerde aka şanslar da bir şekilde gizli olur. Bunun bir anlamda 50 yıldır devam eden bir sürecin artık İsrail için de daha fazla toprak mı daha fazla büyümek mi? Krizden sulh çıkabileceğine olan umudumu koruyorum.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş