DOLAR

32,2511

0.14%
EURO

35,0023

0.27%
ALTIN(gr)

2.417,88

0,36%
BİST 100

10676.65

0,36%
Son dakika haberi! Alper Gezeravcı uzay yolculuğu canlı yayınlanıyor… Fırlatma anı için geri sayım başladı: Gözler 00.49’da
  • Patron Haber
  • Ekonomi
  • Son dakika haberi! Alper Gezeravcı uzay yolculuğu canlı yayınlanıyor… Fırlatma anı için geri sayım başladı: Gözler 00.49’da

Son dakika haberi! Alper Gezeravcı uzay yolculuğu canlı yayınlanıyor… Fırlatma anı için geri sayım başladı: Gözler 00.49’da

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğu için geri sayım sona erdi. SpaceX, Axiom 3 uçuşunun 19 Ocak Cuma günü saat 00.49'da...

ABONE OL
19 Ocak 2024 00:30
Son dakika haberi! Alper Gezeravcı uzay yolculuğu canlı yayınlanıyor… Fırlatma anı için geri sayım başladı: Gözler 00.49’da
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haberin Devamı

SpaceX, sosyal medya hesabı X’ten yaptığı paylaşımda, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) bugün gerçekleştirilmesi planlanan Ax-3 misyonunun ABD yerel saatiyle 18 Ocak’a ertelendiğini duyurdu. SpaceX bir öbür paylaşımında “Ax-3’ün bugünkü fırlatması için tüm sistemler iyi durumda gözüküyor. Fırlatma için hedef ABD şark saatiyle 16:49 (TSİ 00:49) ve havanın uygunluğu yüzde 80.” ifadeleri kullanıldı. Buna göre Gezeravcı’nın da üyesi olduğu Ax-3 misyonunun, SpaceX Dragon uzay aracıyla NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39A’dan Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) 18 Ocak’ı 19 Ocak’a bağlayan gece TSİ 00:49’de fırlatılması planlanıyor.

00:21TAKSİM'DE İLK UZAY MİSYONU İÇİN VATANDAŞLAR GERİ SAYIMA BAŞLADI

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğunun başlamasına dakikalar kaldı. 00:49’da ABD’nin Florida eyaletinde Fırlatma Töreni gerçekleştirilecek. Tören, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından İstanbul ve Ankara’da kurulan çadırlardan takip edilebilecek. Türkiye’nin ilk uzay yolculuğunu izlemek isteyen vatandaşlar Taksim Meydan’ında kurulan planetaryumdaki yerini almaya başladı. Tören, NASA’nın yapacağı yayın ile dünyanın dört bir tarafından izlenebilecek. Oluşturulan çadırların içerisinde de yayının izlenebilmesi için özel platformlar kuruldu. 

“ARTIK UZAYDA BİR TÜRK ASTONOTUMUZ VAR”Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Bugün 18 Ocak 2024. Türkiye yüzyılında Türkiye’nin uzay yolculuğu başlıyor. Millet olarak sevinçliyiz, onurluyuz, heyecanlıyız. Bizler de İstanbul’un, Türkiye’nin kalbinde Taksim Meydanı’nda Bakanlığımızın kurmuş olduğu çadırda tarihi ana şahitlik edeceğiz. Ve bu heyecanı yaşamak için de ulus olarak buradayız. İnanıyorum ki bugüne kadar çocukluğumuzda uzay filmlerini izlediğimizde kendi aramızda konuşurduk adamlar uzaya gidiyor diye. Şimdi artık Türkiye’nin uzay yolculuğu bugün itibariyle başlıyor. Artık uzayda bir Türk astronotumuz var. Türk devletini temsil eden bayrakla orada olacaklar. Millet olarak bu onuru yaşıyoruz. Türkiye’nin uzay yolculuğu hayırlı olsun diyorum” dedi.  

“BİZ DE EŞLİK ETTİĞİMİZ İÇİN GURURLUYUZ”İzlemeye gelen ve proje içerisinde yer meydan Gamze Gülden, “Gerçekleştirilecek 13 bilimsel çalışmanın içerisinde yer alıyorum. Projemizde bilhassa yer çekimsiz ortamda keşfedilmemiş genlerin keşfedilmesi ve bağışıklık hücrelerinin yer çekimsiz ortamda etkilerinin nasıl olacağını araştırıyoruz. Heyecanlıyız. Biz de eşlik ettiğimiz için fazla gururluyuz” ifadelerini kullandı.

“13 DENEYDEN BİRİ OLAN MİSYONA EV SAHİPLİĞİ YAPIYORUZ”Berra Nur Sert ise, “Uzayda gerçekleşecek 13 deneyden biri olan misyona hane sahipliği yapıyoruz. 3 yıldır kanser çalışan biri olarak, uzayda keşfedilecek mikro yerçekimsiz ortamda keşfedilecek genlerle yeni genlerin keşfiyle beraber yeni bir çözüm bulmayı hedefliyoruz. Şimdiden gelecek keşifler ve yapılacak sonuçlar için heyecanlıyız. Destekleyen herkese teşekkür ederiz” sözlerini kullandı.

“VERİLEN VİZYON VE UFUK ÖNEMLİ”Mustafa Okyay, “2023 yılı Türkiye yüzyılı olarak ilan edildi. Yüz yıldır yapılmayan şeyler yapılmaya başlandı. Bu anlamda bir ana tanıklık ediyoruz. Olayın sonucundan öte ufuk önemli. Burada yanımda bulunan evlatlarıma bir ufuk veriliyor. Onların buradaki sorusu sebep SpaceX ile uçuyoruz? Neden kendi ürünlerimizle yapamıyoruz? diye düşünüyor. Tarihi bir ana tanıklık edilecek. Verilen vizyon ve ufuk bizim için yeterli. Çok daha verimli işlerin yapılacağını ümit ediyor, teşekkür ediyoruz” dedi.

00:13 19 Ocak 2024CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN UZAY YOLCULUĞU MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzay yolculuğuyla ilgili bir video mesaj yayınladı. Erdoğan mesajında şu ifadeleri kullandı:

Aziz milletim. Hep beraber tarihi bir ana şahitlik ediyoruz. Ortak gururumuzun zirveye yükseldiği zamanlardan birini yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin ikinci asrına, Türkiye Yüzyılı’na ilk kere gerçekleştirdiğimiz insanlı uzay göreviyle adım atıyoruz. Bilim tarihine eşsiz katkılar sunmuş bir medeniyetin varisleri olarak, tarihte taşıdığımız misyonu yeniden icra etmek adına fazla değerli, yeni bir başlangıç yapıyoruz. Gözlerindeki parıltıyla ufka bakan gençlerimize, hayalleri dünyaya sığmayan çocuklarımıza ilham kaynağı olmak adına ilk kere bir vatandaşımızı uzaya gönderiyoruz.

Alper Gezeravcı, uzun süren hazırlıkların ve eğitimlerin ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’na yolculuğa çıkıyor. 2021 yılında dünyaya ilan ettiğimiz Milli Uzay Programımızdaki hedeflerimizden birini daha böylece gerçeğe dönüştürüyoruz. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün boyunca sürecek Türk Uzay Bilimi misyonu kapsamında ilim insanlarımızın hazırlıklarını yaptığı 13 tecrübe gerçekleştirilecek. Astronomi, tıp, genetik, malzeme bilimi gibi alanlarda bilimsel çalışmalar yapılacak. Bu çalışmaların şimdiden ülkemize ve ilim insanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.

23:33KAPSÜLÜN İÇİNDEN İLK GÖRÜNTÜ

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğunu yapacağı kapsülün içinden ilk görüntüsü geldi.

23:05 18 Ocak 2024SPACEX: KAPSÜLÜN KAPAĞI KAPATILDI, FIRLATMAYA 2 SAATTEN AZ KALDI

SpaceX tarafından Türkiye’nin İnsanlı İlk Uzay Misyonu hakkında yapılan açıklamada, “Mürettebatın koltukları uçuş pozisyonu getirildi, giysi sızıntı kontrolleri ve iletişim kontrolü tamamlandı. Dragon kapsülünün kapağı artık kapalı. Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) fırlatmaya iki saatten az süre kaldı” denildi.

21:23BAKAN KACIR GEZERAVCI İLE GÖRÜŞTÜ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin İnsanlı İlk Uzay Misyonu kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilecek Türk astronot Alper Gezeravcı’yla görüntülü bir konuşma yaptı.

Bakan Kacır’ın, görüşmede “Az önce bugün içerisinde kontrollerin olumlu şekilde tamamlandığını ve NASA’dan tasdik alındığını bize ilettiler.” ifadesi üzerine Alper Gezeravcı, “Mutabıkız Sayın Bakanım.” ifadesini kullandı.

Bugün bu görevin gerçekleşmesini hep beraber beklediklerini belirten Bakan Kacır, “Kalbimiz sizinle, dualarımız sizinle. Siz, her zamanki gibi fazla hazırsınız.” diye konuştu.

ALPER GEZERAVCI: “FİZİKSEL VE MENTAL OLARAK HAZIRIZ”

Alper Gezeravcı da dünkü gecikmenin işin doğasında olduğunu kaydederek, “Dünkü gecikmede gönül isterdi ki; planlı ve zamanında gerçekleşsin fakat bunlar zaten işin doğasında olan şeyler. Sadece dün için değil, başından beri olabilecek her türlü gecikme, işin doğasında gelebilecek her türlü, bu cin rutinin dışına çıkabilecek akışlar için hazırlıklıyız. Bu, şimdi değil bir yıl sonra da olsa zihnimiz, her şekliyle hazırız, fiziksel ve mental olarak.” dedi.

MİLLETİMİZİN HAYALLERİNİ UFKUN ÖTESİNE TAŞIYACAK

Bakan Kacır, “Allahın izniyle inşallah, hayırla gideceksiniz, milletimizin hayallerini ufkun ötesine başarıyla taşıyacak ve sağlıkla önce dünyaya sonra da Türkiye’mize döneceksiniz.” ifadesini kullandı.

Alper Gezeravcı, “Başta Cumhurbaşkanımız, sizler ve tüm milletimizin bu konuya gösterdikleri destek ve teveccühleri için fazla minnettar olduğumu dile getirmek isterim. Allah’ın izniyle milletimizden aldığımız bu sağlam emaneti gene aynı şekilde alnımızın akıyla geri getirip teslim etmek üzere yola çıkıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kacır, “İnşallah, Türk milletinin kalbi sizinle atacak. Allah’a emanet olun, yolunuz aleni olsun.” diye konuştu.

20:31 18 Ocak 2024GEZERAVCI VE MÜRETTEBAT AİLELERİYLE VEDALAŞTI

Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı’nın da içinde bulunduğu Axiom Mission 3 (Ax-3) mürettebatı, aileleriyle vedalaşıp Crew Dragon uzay aracına hareket etti. 

timeline

Canlı Anlatım Özeti

timelineTAKSİM'DE İLK UZAY MİSYONU İÇİN VATANDAŞLAR GERİ SAYIMA BAŞLADItimelineCUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN UZAY YOLCULUĞU MESAJItimelineKAPSÜLÜN İÇİNDEN İLK GÖRÜNTÜtimelineSPACEX: KAPSÜLÜN KAPAĞI KAPATILDI, FIRLATMAYA 2 SAATTEN AZ KALDItimelineBAKAN KACIR GEZERAVCI İLE GÖRÜŞTÜtimelineGEZERAVCI VE MÜRETTEBAT AİLELERİYLE VEDALAŞTI

BAKAN KACIR: BU GECE 00.49’DA HERKES EKRAN BAŞINA

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, sosyal medya hesabından, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda vazife yapacak Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı’ya ilişkin tanıtım videosu paylaşımında bulundu.

Haberin Devamı

Bakan Kacır, “Gurur Duy Türkiye” etiketiyle yaptığı paylaşımda, “Haydi Türkiye, bu gece 00.49’da herkes ekran başına” ifadelerini kullandı.

UZAYDA 13 DENEY YAPACAK

Alper Gezeravcı uzayda 13 deneye imza atacak. Bunlardan bazıları şöyle:

UYNA Uzay için yeni nesil alaşımlar deneyi Türkiye’nin uzay, havacılık ve savunma sanayii için yeni nesil malzeme geliştirmesine katkı sağlayacak. GMETAL Kimyasal tepkimesiz koşullarda yerçekiminin etkisi araştırılarak uzay araçlarının itki sistemlerinin daha verimli hale getirilmesi sağlanacak. UZMAN Uzay Görevleri için Mikroalgal Yaşam Destek Üniteleri geliştirilmesi hedefleniyor. TÜBİTAK MAM ile beraber ömür destek sistemi geliştirilmesi hedefleniyor. ALGALSPACE ile uzayda, Antarktik ve ılıman bölge mikroalglerinin büyüme verileri karşılaştırılarak, literatürde ilk kere kutup alglerinin uzayda kullanımına yönelik bir çalışma gerçekleştirilecek. OKSİJEN SATURASYONU Yapay zekâ desteği ile verilen havanın oksijen seviyesini hesaplayarak düşük yer çekiminin sebep olduğu farklılıklar ve rahatsızlıkların tanımlanması hedefleniyor.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

deneme
fixbetantalya escorthukuk forumDijital Pazarlama Ajansıantep escortgaziantep escortkişisel bloghaberevden eve nakliyat fiyatlarıescort bayanwebmaster forum
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş